11. dubna 2013

Čočka zelená neloupaná

Země původu: Francie

Čistota pěstění: neznámá

Maximální teplota při zpracování: 40 °C

Klíčivost: výborná

Souvislosti: A tak tohle je paráda. Máme tu další plod šošovice jedlé (Lens culinaris), až by se dalo napsat, se zelenou lentilkou. Tato čočka se speciálními mimikry se považuje za jednu z nejlepších. Pěstuje se v oblasti Le Puy, ležící v jihovýchodní části Francie. Tato čočka je, jak je vidět na fotografii, neloupaná a nepůlená.

Kdo chce jít hlouběji: Luštěniny všeobecně jsou velmi bohaté na železo a neobsahují tuk. Tato zelená čočka pěstována ve výšce 600 - 1200 m. n. m. se seje někdy mezi březnem a dubnem, jakmile teplota vystoupí nad 5 °C a sklízí na konci léta. Právě tato úplná nedozrálost je to, co způsobuje měkčí šlupku a nižší obsah škrobu.

Příprava a užití: Tady obzvláště, pro skvělý výtvarný zážitek, doporučujeme podivná zelenomodrá semínka na stole přebrat a užít si tak krásných jednotlivců čočkových (lupu!). Kdo najde dvě úplně stejná semínka, má v Opobchodě doživotní odběry zdarma. Tahle čočka je velmi vhodná je do polévek, salátů a zejména jako příloha či hlavní jídlo. Jako všechna taková semínka je dobré ji nejdříve namočit (všude se uvádí že to není třeba, leč nám to přijde moudré) třeba na půl až hodinku do vody, je poté lépe a cele uvařená. Pokud ji budete vařit bez namáčení hnedle po propláchnutí, můžete počítat s nějakými 25 minutami. Vody, a to každá kuchařka jistě už ví, jako skoro u všeho, tak 1 cm nad. Tahle krásná semínka jsou klíčivá, tzn. že dusit, vařit a přímo do salátů dávat můžete je i naklíčená. Vynikají nejenom svojí jemně kořeněnou chutí, ale i výtvarným projevem. Po uvaření si stále zachovávají svoji tvář a nevytváří kašovitou hmotu. Snadno se nabírají na vidličku a jsou příjemně pevná na skus.

Balení: Požadované množství čučky zelené vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů. Nejmenší jedno balení (u všeho obilí a luštěnin v našem krámě) je 1 kg.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Doporučujeme skladovat v papírových, plátěných nebo skleněných nádobách.

Cena pro balení do 5 kg: 60 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal

Cena pro balení nad 5 kg (včetně): 58 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal

Žádné komentáře:

Okomentovat