30. ledna 2024

Mouky žitné

Naše nabídka žitných mouk: 

  • žitná chlebová T 960
  • žitná celozrnná T 1700 - křibice 
Země původu zrna i mouky: Rakousko /Raabs

Maximální teplota při zpracování:  28 °C

Souvislosti: Tyhle mouky jsou ze zrna v Rakousku vypěstovaném a tamtéž na mouku vymlety v rodinném BIOmlýně v Raabsu. Proč jsme sáhli  do Rakouska? Mlýn je to nejbližší (24 km z Jemnice), ale hlavně je to mlýn s duší a přístupem. Při výrobě - od zrna k balení - je každému dílčímu kroku věnováno max. pozornosti. Mlynářská tradice je v rodině Dykových již po mnoho generací a bude úspěšně pokračovat již 5. generací. Historie tohoto rodinného projektu započala v r. 1881.


Mouka žitná chlebová T 960


Čistota původu
: DEMETER / Biodynamické zemědělství 

Složení: žito ozimé

Popelavost / index popele: T960 
(úplně dole, ještě níž - je vysvětleno co toto číslo u T znamená a co z něj můžeme vyčíst)

Užití: S touto moukou teprve začínáme, brzy budou první zkušenosti a ohlasy, nicméně už nyní se skvěle osvědčuje při přípravě chleba, placek, žitných bochet, zahuštění polévek, výrobě perníků, závinů a sušenek. Je to mouka vhodná na vedení kvasu. Jako každou mouku i tuto doporučujeme před použitím přesít.

Balení: Požadované množství mouky vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů. Nejmenší jedno balení (u všeho obilí a luštěnin v našem krámě) děláme 1 kg.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Doporučujeme skladovat v papírových, plátěných nebo skleněných nádobách.

Cena pro balení do 10 kg: 44 Kč/kg

Cena pro balení nad 10 kg (včetně)42 Kč/kg

--------------------------------------------------------------------------------
Mouka žitná celozrnná - křibice T 1700

Čistota původu
: BIO

Složení: žito křibice (svatojánské, lesní)

Popelavost / index popele: T 1700

Kdo chce jít hlouběji: Žito křibice je poklad. Je to nešlechtěné pražito, z kterého si troufám napsat, že všechna současná žita byla vyšlechtěna. Můžete o něm slyšet jako o křibici, svatojánském žitě nebo lesním žitě. Tady trochu ze souvislostí: https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2020/Zari-2020/Kam-zmizelo-lesni-zito. Mouka je to jiná, voňavá, milá a vzdušná. Oproti našim českým celozrnným (až rustikálním) je toto celozrnná kultivovaná a relativně jemná.

Užití: S touto moukou také teprve začínáme, brzy budou první zkušenosti a ohlasy, nicméně už nyní se skvěle osvědčuje při přípravě chleba, celozrnných placek, perníčků a sušenek. U chleba doporučujeme ji přidávat až do těsta, k vedení kvasu je lepší použít žitnou mouku T960. Jako každou mouku i tuto doporučujeme před použitím přesít.

Balení: Požadované množství mouky vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů. Nejmenší jedno balení (u všeho obilí a luštěnin v našem krámě) děláme 1 kg.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Doporučujeme skladovat v papírových, plátěných nebo skleněných nádobách.

Cena pro balení do 10 kg: 46 Kč/kg

Cena pro balení nad 10 kg (včetně)44 Kč/kg

-----------------------------------------------------------------------------
Co znamená ono T u mouky?

My se z něj dozvíme, jestli je mouka spíše z jádra zrna, nebo obsahuje i jeho obal. Čím nižší je číslo, tím je to mouka více ze středu zrna. Číslo u písmene T udává tisícinásobek obsahu popele v hmotnostních procentech, který zůstane po spálení této mouky v laboratorních podmínkách. Tzn. mouka s indexem popele T 700 obsahuje 0,7 % popele.

Pokud má mouka vysokou hodnotu u označení T, bývá zpravidla tmavší a vysokovymletá (obsahuje více povrchových částí zrna). Lepek, který je v ní obsažený, je pekařsky méně kvalitní a také je ho nižší množství, takže bude těsto déle kynout. Výhodou je, že obsahuje vyšší množství některých minerálů a nerozpustné vlákniny než mouka, která má nižší hodnotu u označení T

Mouka s nižší hodnotou u označení T má obvykle světlejší barvu, nižší obsah nerozpustné vlákniny a minerálů, a naopak pšeničná mouka obsahuje více lepku, díky čemuž pak těsto kyne lépe.

Těch faktorů a aspektů je plno, třeba obsah plísní, jejichž obsah se směrem ke středu zrna snižuje.  

Zde takový nástřel, zabarvené mouky máme v nabídce v Opobchodě:

T 400 – Pšeničná výběrová polohrubá
T 430 – Špaldová mouka
T 450 – Pšeničná hrubá
T 512 – Pšeničná pekařská speciál
T 530 – Pšeničná mouka hladká světlá
T 550 – Pšeničná mouka polohrubá světlá
T 650 – Pšeničná mouka hladká polosvětlá – vhodná pro pečení bílého pečiva
T 700 – Pšeničná mouka světlá, chlebová
T 960 – Žitná chlebová a na vedení žitného kvasu

T 1000 – Pšeničná mouka hladká tmavá (chlebová)
T 1050 – Pšeničná mouka chlebová
T 1150 – Chlebová mouka
T 1700 – Žitná celozrnná
T 1800 – Pšeničná celozrnná

Žádné komentáře:

Okomentovat