1. května 2017

Kešú

Místo původu: Vietnam

Čistota původu: BIO

Maximální teplota při zpracování: neznámá

Souvislosti: Kešú (tvar dle slovníku spisovné češtiny) je sušený plod Ledvinovníku západního (Anacardium occidentale)jenž pochází ze severovýchodní Brazílie. Plody jeho celé včetně dužniny připomínají hrušky. Je to velmi zvláštní strom, někteří badatelé označují jeho plody za ořechy a jiní za ovoce.

Kdo chce jít hlouběji: Plody kešú obsahují až 45 % tuku. Obsahují vitamíny skupiny  B a hodně a hodně  kyseliny listové. Společně se slunečnicovým semínkem mají nejvyšší obsah hořčíku v celé ořechosemenné říši. Krom hořčíku obsahují také hodně železa, draslíku a fosforu. Vysoké množství karotenoidů v kešú působí léčivě na kůži, sliznice a oči. Plody kešú jsou vhodné při onemocněních nervové soustavy, jako je častá nervóza, podrážděnost, deprese, a také při slabosti a únavě. Používají se také při křečích tlustého střeva (podrážděné střívko), dělohy (bolestivý měsíc) nebo při angině pektoris. A ještě jednu drobnost k výrobě. Doporučujeme zhlédnout toto video, každé semínko nejenže roste sólo na jedné hruštičce, ale je i ručně loupáno. 

Příprava a užití:  Kešú se hodí k přímé konzumaci. Samozřejmě, že možno ho i opražiti. Při vaření je vhodný do rybích, masových či zeleninových směsí, ideální do východní míchané kuchyně nebo něco na způsob rýže na sladko s kešú. Rozmixováním s vodou, medem a hrozinkami vznikne delikátní sladký krém ku pití, nebo s česnekem a bylinkami na řidší slanou omáčku. Namočená semínka na dvě hodiny a rozmixovaná s octem, česnekem, trochou soli a medu = delikátní kešůnéza!


Balení: Požadované množství kešú vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Doporučujeme skladovat v temnu a v uzavřené skleněné nádobě.


Cena pro balení do 2 kg: 550 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal

Cena pro balení nad 2 kg (včetně): 540 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal