3. května 2017

Slunečnicová semínka loupaná

Země původu: Slovensko

Čistota původu: BIO

Max. teplota při zpracování: 40°C

Klíčivost: výborná

Souvislosti: Slunečnice roční (Helianthus annuus) je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z Ameriky,  Inkové používali slunečnice jako vypodobení svého boha Slunce. V 16. století ji přivezli do Evropy Španělé. V 18. století se ze zralých semen začal lisovat velmi kvalitní olej. Lány slunečnice jsou vidět i tady v okolí, třeba u Znojma, takže doufáme, že brzy najdeme někoho, kdo by nám ta znojemská semínka vyloupal. V naší republice není prý nikde jediná funkční loupačka na slunečnici. Nabízíme semínka loupaná na Slovensku a odrůdy Manitou.

Kdo chce jít hlouběji:  Slunečnicová semínka obsahují krom oleje bílkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny (citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin, provitamin A a zajisté spoustu sluncete. Slunečnicová semena v množství 2 až 4 čajové lžičky denně zlepšují ostrost vidění.

Kdo chce jít ještě hlouběji: Viděli jste někdy větší lákadlo pro včelku? Krásnější přistávací plochu? Doporučujeme si povšimnout, jak trubkovité květy jsou uspořádané v květenství spirálovitě a každý prťavoučký kvíteček je k dalšímu prťavoučkému kvítečku orientovaný přibližně ve zlatém úhlu (~137°). Přitom vzniká překrásný vzor tvořený levotočivými a pravotočivými spirálami, kde počet levých a pravých spirál jsou po sobě jdoucí Fibonacciho čísla. Většinou mívá 34 spirál v jednom směru a 55 ve druhém.
A jak je to u slunečnice s otáčením? Pouze mladé rostliny jsou heliotropní, což znamená, že se opravdu otáčí se za sluncetem. Při východu se všechny slunečnice v této životní fázi natáčí na východ a postupně „putují“ po obloze na západ. V noci se opět vrací na východní pozici. Později ale květ tuto vlastnost ztrácí, neboť díky zrajícím semenům ztěžkne a stonek dřevnatí.

Příprava a užití:  Je to tak jednoduché, můžete vyzkoušet sami: slunečnicová semínka ať v syrovém stavu, či na sucho pražená a třeba i lehce osolená, uchopíte do jedné ruky, otevřete orál, semínka vložíte a stoliček užijete coby drtiče této olejniny. Doporučujeme si povšimnouti, jak jste úplně samovolně a jednoduše vyprovokovali slinné žlázy k činnosti.Vzniklou kašovitou směs můžeme s radostí a mírnými pohyby jazyku posunout směrem k východu (pozor! máme na mysli samozřejmě zadní východ). Pak přichází na řadu oblíbený hltan, jícen, žaludek, slinivka a tak dále, a tak dále, až se dostáváme na závěr. Kde všechno dobře dopadne, nejlépe na kompost, protože je to kvalitní, z takové slunečnice, jak jinak.
Vynikající jsou semínka na, či do pečiva - sladkého i slaného.Skvělá je ze slunečnice i HALVA ukrajinského typu, my doma děláváme míchanou: sezam a slunečnici umeleme a poslepujeme medem. Semínka můžeme jako každá obalovat, dávat do salátů, do ovocných kaší, do jogurtů, každý dle chuti.

Balení: Požadované množství slunečnice vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Jako všechny olejniny je nejlépe ji uzavřít do skla.

Cena pro balení do 4 kg: 86 Kč/kg + 2 Kč  každý papírový obal

Cena pro balení nad 4 kg (včetně): 83 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal