28. ledna 2012

Lněná semínka

Země původu: ČR

Odrůda: Recital

Čistota pěstění: neznámá

Max. teplota při zpracování: 40°C

Klíčivost: ano

Souvislosti: Len setý (Linum usitatissimum), který máme odrůdy Recital pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstoval již ve starověkém Egyptě. Každý jistě zná, jak užitečná je to rostlina. Stačí vědět o dobré partě čápů, ježečků, pavoučků či mravenečků, a hned máte možnost si nechat spíchnout kupříkladu kalhotky. Nezapomeňte na velké kapsy, bude i spousta semínek bohatých na důležité nenasycené mastné kyseliny.

Kdo chce jít hlouběji: Olej z lněného semínka obsahuje 9 % nasycených mastných kyselin, 18 % kyseliny olejové, 16 % Omega-6 a 57 % Omega-3!! Tyto vzácné nenasycené mastné kyseliny, které nám chrání srdce a cévy, pomáhají při kožních obtížích, astmatu, migrénách a jsou velmi vhodnou prevencí před vznikem rakoviny.  Více o olejích a důležitosti Omega-6 a 3 mastných kyselin se dozvíte tadytadyhle a taky ještě tadydlenc.
Lněná semínka mají mimo jiné i jednu velmi, v rostlinné říši, ojedinělou schopnost - dokáží na sebe vázat velké množství vody (až osminásobek). Díky tomuto jsou velmi uznávaným prostředkem při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy a zastavení průjmu. Navíc lněná semínka léčí záněty žaludku, žaludeční vředy a pomáhají při redukčních dietách. Velké ódy jsme zaznamenali také při jeho vlivu na bolesti kloubů, stačí užívat pár lžiček rozdrceného lněného semínka denně třeba po ránu v jogurtu. Prostě kam dopadne, tam léčí nebo preventí.

A ještě hlouběji: "Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1. A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 - výsledek? - olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak - své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito "lepšími potravinářskými" vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků). Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra ...

2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol ...

3. ty nejhorší z pohledu zdraví pro zánětlivá onemocnění omega3 : omega6 = 1 : 12, odrůda Amon, Jantar, Lola ..."
zveřejněno ze soukromé korespondence s laskavým svolením autora pana Mariana L. z Olomouce

Příprava a užití:  Opražená, samotná zapečená v chlebu, namočená do jogurtu, hlavně jakkoli narušená (podrcená, pomletá, vařená). Namočená do rána vytvoří slizovitou hmotu, která vůbec není dobrá, ale velmi užitečná.

Balení: Požadované množství lněného semínka vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů.

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Jako všechny olejniny je nejlépe ji uzavřít do skla. Ale lze užít i papír, či plátno.

Cena pro balení do 5 kg: 64 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal

Cena pro balení nad 5 kg (včetně): 56 Kč/kg + 2 Kč každý papírový obal