7. října 2020

Ječmen ozimý - osivo

Země původu
: ČR

Odrůda: Lancelot 

Čistota původu: BIO

Maximální teplota při zpracování:  30 °C

Klíčivost: Výborná, proto ho nabízíme. Na vaření či pečení není vhodný, je pluchatý/neloupaný.

Souvislosti: Ječmen (Hordeum) patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Vyskytuje se již v čínské a indické mytologii, archeologicky je doložen již v prehistorických dobách v Evropě, Asii a Africe. Na naše území přinesly ječmen stěhovaví národové z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety. Takže už je u nás prakticky jako doma. Krom toho, že je hojně využíván, a to opravdu ve velkém, při výrobě piva - slad, tak se o něm i ví, že bez vedlejších oučinků pomáhá s hubnutím, snižuje cholesterol a preventuje rakovině a podobným nemocem z překyselení. Běžně ho znáte v podobě krup na talíři i od nás, ale tahle verze je pluchatá, k jídlu nevhodná, nicméně dále se dozvíte, nač dobrá.

Kdo chce jít hlouběji: Proč my že to vlastně prodáváme pluchaté obilé? Možná vám již došlo, že asi budeme nabádat k pěstování, ano, je to tak. Tento ječmen je velmi vhodný jako osivo pro pěstování tzv. mladého ječmenu. Mladý ječmen podporuje vylučování škodlivin z těla, čímž dopomáhá detoxikovat organismus, harmonizuje hormony a díky své zásaditosti uvádí do rovnováhy překyselený organismus. Ječmen obsahuje jód, díky čemuž pomáhá zmírňovat následky poruch štítné žlázy. Stejně jako Chlorella udržuje zdravou hladinu cholesterolu a snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu LDL. Obsahuje vitamíny B, C, E, H, K, beta karoten, cholin a řadu minerálů a stopových prvků a antioxidantů. Prostě další ingredience do elixíru mládí...

Příprava a užití: Tak a jdeme na to. Už žádné utrácení za drahé výtažky a preparáty. Není nic jednoduššího než použít selský rozum. Namočíme ječmen přes noc (max. 10 hod) do vody a následně jej buď ještě proplachujeme do vyklíčení, (každý už dle mého zná nakličování, to není třeba vysvětlovat, kdyby ne, tak strejda Google poradí) nebo zasejeme do truhlíku (či do zahrádky), do promočené zeminy, kousílíček pod povrch. Zaléváme (klidně přiklopíme v prvních dnech, aby nám neosychala zemina) a koukáme plni očekávání zelených lístečků. Sklizeň probíhá ideálně při výšce mezi 10 a 25 cm, do prvního kolénka. Potom stačí odšťavnit a naředěné pít. Je prý i možnost šťávu si usušit v sušičce do 40 °C. Mezi námi, nebál bych se experimentovat i s dalšími plodinami, naklíčit a mladé výhonky šťávit. 

Tady jednoduše, stroze, rychle a důvěryhodně vše podáno Jaroslavou Ehreubergerovou z Mendlovy univerzity z Brna https://www.youtube.com/watch?v=M_Rc5Qpm4kc&feature=emb_title a https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ZoPVZhoK10w&feature=emb_logo

Balení: Požadované množství ječmene vám rádi navážíme do našich/vašich papírových nebo plátěných obalů. Sice u nás obilé vážíme min. 1 kg, zde uděláme výjimku. Takže min. 0,5 kg.

Upozornění: Tento ječmen je neloupaný, pluchatý. Je vhodný pouze na osivo, na zelený ječmen, nikoli napečení či vaření.                

Uskladnění: Uchovávejte v suchu, chladu a klidu. Papír, plátno stačí.

Cena pro balení do 5 kg: 46 Kč/kg + 1 Kč každý papírový obal

Cena pro balení nad 5 kg (včetně)44 Kč/kg + 1 Kč každý papírový obal

Žádné komentáře:

Okomentovat