16. září 2013

Stromy do krajiny s příběhem

Nabízíme stromy s příběhem do krajiny nebo na zahradu, zapěstěné na kmínek z náletů či semen. Každý tento strom je jedinec, jehož potřeby jsou při zapěstování respektovány (např. dvojce nerozdělujeme). Jedná se vždy o stromy o výšce  ± 2 m. Rádi bychom je ponoukly k okrášlení krajiny okolní. Vždyť příležitostí k zasazení stromů je tolik ... narození dítěte, kulaté narozeniny, svatba, nebo jen tak pro radost či stín budoucí. Rádi poradíme s výběrem druhu stromu podle místa, vlastností člověka obdarovaného nebo data narození intuitivně. Stromy červeně zbarveny jsou aktuálně k odběru. V budoucnu budou přibývat stromy, zejména potomci okolních památných stromů - solitérů. Už sbíráme semínka.

1. Nálety z arboreta v Jemnici   
Místo původu: Jemnice Arboretum první Zemské lesnické školy na Moravě
............................................................450 m.n.m., 49°1'7.175"N, 15°34'47.079"E.
Souvislosti: Otevřené v r. 1907, po zrušení školy v roce 1951 zde sídlilo lesnické odborné učiliště. V roce 1972 byly školní budovy i s botanickou zahradou předány do majetku Okresního ústavu národního zdraví v Třebíči. Od té doby slouží coby Psychiatrická léčebna.
Při škole byla zřízena botanická zahrada, arboretum o výměře 4,34 hektaru. Byly zde vysázeny převážně
domácí, ale i exotické dřeviny. Jelikož dobré podmínky pro množení zde měly a mají pouze domácí druhy a díky tomu, že město, jež opečovává arboretum, ponechává asi 0,8 hektaru svému osudu, bylo po domluvě s oborem životního prostředí možné odsud nějaké semenáčky převézti na pozemek do Oponešic, kde je již o ně řádně postaráno, mohou se zde plně věnovat svému osobnímu rozvoji . Tudíž tato skupina obsahuje potomky zdatných výběrových semenáčů, stromů které jsou pro naši krajinu typické. (Krom dubu červeného, který ale nijak neuráží, ani se tady zbytečně neroztahuje.)

Druhy původní: 

Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos 


Druhy nepůvodní:
Dub červený /Quercus rubra/   
Dub cer /Quercus cerris/   (ze semen 8 let)
Jírovec pleťový /Aesculus carnea/    (ze semene 6 let)

Cena: smluvní2. Semenáčky z Oponešické návsi
Místo původu: Oponešice na dvorku čp.46
................................................................. 490 m.n.m, 49°2'18.943"N, 15°39'7.154"E
Souvislosti: Stromky vyrostlé na naší zahrádce ze semínek přilétlých z návsi, kde dříve se nacházel rybník.

Bříza bělokorá /Betula pendula/      Potomci stromů  hnedle za plotem, v místech dřívějšího rybníku, vysazené v r. 1975. Rodičové jejich vytváří překrásnou živou stěnu plnou naučných stezek pro začínající letce zejména vlaštovčí a stračí. Zvuk těchto bříz každý jistě zná, zjara uklidňující s remixy hrdliččích z hrdla hlasů, v létě směs všech milých a harmonizujících zvuků, které si jen dokážete představit. Zaposlouchejte se do velkého březového . 
Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos/      Máma s tátem stojí na asi 80 metrů vzdálené návsi u cesty, dříve hrázi rybníka. Kdy byly zasazeny nevíme, odhad 228 let. V období květu se projevují spokojeným zvukem bzučivým. Uprostřed mezi nimi stojí krásná maličká socha sv. Jana Nepomuckého (1617) na velkém podstavci. Honza lípy chrání a ony mu na oplátku dávají stín, jednou mu teda kdysi u utrhly hlavičku, ale kdoví kdo si začal. 

Cena: smluvní

8 komentářů:

 1. Díky za skvělý obchod a za neobvyklý sortiment, popisky jsou dokonalé, hlavně máma s tátem, ty jsou nejlepší. Ať žijou stromy a ať žijou všude i s lidma.

  OdpovědětVymazat
 2. Zdravím Vás. Mám z Vašeho obchodu velkou radost ! Určitě si u Vás časem něco vyberu. Zjara chci vysadit stromy ... Ať se Vám všechno daří ! Marianna

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Pekaři, dívám se na tyto stránky a usmívám se...je dobře, že na světě jsou lidi jako jseš ty. Je to dobře pro nás ostatní, člověk si tak nějak uvědomí i ostatní "přidané" hodnoty...fandím Ti, fandím tomuto
  druhu obchodu i života.
  Ahoj Martin Bukovský

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj opobchode, je to dojemné. Myslím si však, že ta přidaná hodnota je spíš hodnotou pro, ty kteří onu krajinu a mámu s tátem znají, čili pokud tyto hodnoty člověk sázející lupení (Homo sapiens var. expondo viridis) má, tak spíše bude jednat lokálně.
  Nicméně co takhle pytlík žaludů s příběhem....

  ahoj Václav Slavíček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Slavíčku Václave. Nechtěl jsme tě dojmout, ale když už, tak věz, že máš recht (pod levou lopatkou). Každý ať koná vnímavě a s rozvahou, jak dobré jest pro vůkolí jeho, káámen.

   ahoj Tvůj Opobchod

   Vymazat
 5. ahoj pekaři..bezvadně milej osobitej, lidskej (no konečně)...vzpruha do marasmu této nelehké doby!!
  díky

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem z vašeho obchůdku úplně vedle...skoro dojatá, ...už si ho prohlížím delší dobu. Umělecký dojem - nadjedna, lidský dojem - nadjedna, nápad - ekonadjedna a ještě k tomu muzika:)
  Samo nebe vás do tohoto pohraničního kraje seslalo - nejsem ted často v Korolupech, ale jak budu - hned obědnávám.
  Se zemědělci a výrobci takových produktů se neznám, ale budete-li cokoliv potřebovat a bude to v mých silách a v kůře mozkové, tak pomohu.
  http://hollylena.blogspot.co.at/p/lenkalyalikoff-dipl.html
  Mám z vás radost, ani nevíte jakou:)

  OdpovědětVymazat