16. září 2013

Stromy do krajiny s příběhem

Nabízíme stromy s příběhem do krajiny nebo na zahradu, zapěstěné na kmínek z náletů či semen. Každý tento strom je jedinec, jehož potřeby jsou při zapěstování respektovány (např. dvojce nerozdělujeme). Jedná se vždy o stromy o výšce  ± 2 m. Rádi bychom je ponoukly k okrášlení krajiny okolní. Vždyť příležitostí k zasazení stromů je tolik ... narození dítěte, kulaté narozeniny, svatba, nebo jen tak pro radost či stín budoucí. Rádi poradíme s výběrem druhu stromu podle místa, vlastností člověka obdarovaného nebo data narození intuitivně. Stromy červeně zbarveny jsou aktuálně k odběru. V budoucnu budou přibývat stromy, zejména potomci okolních památných stromů - solitérů. Už sbíráme semínka.

1. Nálety z arboreta v Jemnici   
Místo původu: Jemnice Arboretum první Zemské lesnické školy na Moravě
............................................................450 m.n.m., 49°1'7.175"N, 15°34'47.079"E.
Souvislosti: Otevřené v r. 1907, po zrušení školy v roce 1951 zde sídlilo lesnické odborné učiliště. V roce 1972 byly školní budovy i s botanickou zahradou předány do majetku Okresního ústavu národního zdraví v Třebíči. Od té doby slouží coby Psychiatrická léčebna.
Při škole byla zřízena botanická zahrada, arboretum o výměře 4,34 hektaru. Byly zde vysázeny převážně
domácí, ale i exotické dřeviny. Jelikož dobré podmínky pro množení zde měly a mají pouze domácí druhy a díky tomu, že město, jež opečovává arboretum, ponechává asi 0,8 hektaru svému osudu, bylo po domluvě s oborem životního prostředí možné odsud nějaké semenáčky převézti na pozemek do Oponešic, kde je již o ně řádně postaráno, mohou se zde plně věnovat svému osobnímu rozvoji . Tudíž tato skupina obsahuje potomky zdatných výběrových semenáčů, stromů které jsou pro naši krajinu typické. (Krom dubu červeného, který ale nijak neuráží, ani se tady zbytečně neroztahuje.)

Druhy původní: 

Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos 


Druhy nepůvodní:
Dub červený /Quercus rubra/   
Dub cer /Quercus cerris/   (ze semen 8 let)
Jírovec pleťový /Aesculus carnea/    (ze semene 6 let)

Cena: smluvní2. Semenáčky z Oponešické návsi
Místo původu: Oponešice na dvorku čp.46
................................................................. 490 m.n.m, 49°2'18.943"N, 15°39'7.154"E
Souvislosti: Stromky vyrostlé na naší zahrádce ze semínek přilétlých z návsi, kde dříve se nacházel rybník.

Bříza bělokorá /Betula pendula/      Potomci stromů  hnedle za plotem, v místech dřívějšího rybníku, vysazené v r. 1975. Rodičové jejich vytváří překrásnou živou stěnu plnou naučných stezek pro začínající letce zejména vlaštovčí a stračí. Zvuk těchto bříz každý jistě zná, zjara uklidňující s remixy hrdliččích z hrdla hlasů, v létě směs všech milých a harmonizujících zvuků, které si jen dokážete představit. Zaposlouchejte se do velkého březového . 
Lípa velkolistá /Tilia platyphyllos/      Máma s tátem stojí na asi 80 metrů vzdálené návsi u cesty, dříve hrázi rybníka. Kdy byly zasazeny nevíme, odhad 228 let. V období květu se projevují spokojeným zvukem bzučivým. Uprostřed mezi nimi stojí krásná maličká socha sv. Jana Nepomuckého (1617) na velkém podstavci. Honza lípy chrání a ony mu na oplátku dávají stín, jednou mu teda kdysi u utrhly hlavičku, ale kdoví kdo si začal. 

Cena: smluvní